Protokół z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 21.08.2008r.

Protokół
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku, odbytego
w dniu 21.08.2008r.

 

Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego w Więcborku.

Posiedzenie trwało od godz. 12.00 – do godz. 14.10.

Obecność według załączonej listy obecności.

Spoza Komisji w spotkaniu uczestniczyli:

1. Przewodniczący Rady Miejskiej   - Józef Kujawiak
2. Burmistrz Więcborka     - Paweł Toczko
3. Sekretarz Gminy     - Renata Jesionowska-Zawieja
4. Kierownik Referatu Inwestycji, Planowania Przestrzennego i
     Gospodarki Nieruchomościami   - Michał Bąk

 

Przewodniczący Komisji Rozpoczynając spotkanie serdecznie powitał zebranych, po czym przypomniał porządek obrad przewidujący:

1. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminy.
2. Sprawy różne.

 Do przedstawionego porządku nikt z obecnych nie wniósł uwag, zatem  Przewodniczący Komisji poprosił o zabranie głosu p. Michała Bąka, który omówił projekty uchwał dotyczące gospodarowania mieniem Gminy.

a) w sprawie sprostowania oczywistej omyłki w uchwale Nr XVIII/149/08 Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 28 lutego 2008r. oraz w uchwale Nr XX/175/08 Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 24 kwietnia 2008r.

Konieczność wniesienia poprawek dotyczy dwóch uchwał z których jedna dotyczy zamiany drogi między Gminą a os. Fizyczną – Sekretarz Gminy p. Renatą Jesionowską – Zawieja, druga natomiast związana jest z zamianą działek pomiędzy Gminą Więcbork, a Starostwem Powiatowym /parking w Więcborku, plac zabaw w Sypniewie/.
W obu przypadkach w podstawie prawnej błędnie wpisano numer Dziennika Ustaw oraz pozycję.

Tu zarówno Przewodniczący RM, Przewodniczący Komisji jak i radna Barbara Bury byli zaskoczeni faktem zaistnienia takich nieścisłości – omyłek skoro każdy projekt uchwały jest przed wprowadzeniem na sesje opiniowany i parafowany przez Radcę Prawnego Urzędu Miejskiego.

Więcej uwag nie zgłoszono, zatem przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały.
Opinia jednomyślnie pozytywna


b) w sprawie użyczenia pomieszczeń stanowiących własność Gminy Więcbork mieszczących się w budynku położonym przy ul. Gen. J. Hallera 22 w Więcborku.

Pan Bąk wskazał, że użyczenie dotyczy budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Więcborku. Wcześniej z tego typu uchwałą radni mieli do czynienia przy okazji użyczenia pomieszczeń w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury oraz obiektu sportowego klubowi „Grom”.

Sekretarz  Gminy dodała, iż konsekwencją dokonanego wcześniej podziału instytucji kultury /  Biblioteki od MGOK /  jest konieczność prawnego uregulowania – przekazania  pomieszczeń Bibliotece. Zinwentaryzowane i opomiarowane pomieszczenia przekazuje się na okres 10 lat.

Pytań  w tej kwestii nie zgłoszono, więc przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały.

Opinia jednomyślnie pozytywna.


c) w sprawie przyjęcia Regulaminu korzystania z placów zabaw zlokalizowanych na terenie miasta i gminy Więcbork.

Powyższy projekt ma na celu określenie norm i zasad zachowania na osoby korzystające z placów zabaw a także osiągnięcia określonego standardu kultury społecznej. Umożliwi także służbom porządkowym stosowne reagowanie w sytuacji rażącego naruszenia porządku publicznego. Tekst regulaminu znajdzie się na tablicach informacyjnych umieszczonych na terenach, na których będzie on obowiązywał. Tablice informacyjne wykonane będą na koszt UM w Więcborku.

Sekretarz Gminy zabierając głos uzupełniła, że istnieje wymóg istnienia takowych regulaminów na gminnych placach zabaw. Po uchwaleniu i ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa regulamin stanie się prawem miejscowym i w razie naruszenia jego zapisów np. dewastacji, można będzie wyciągnąć konsekwencje prawne. Będąc przy głosie wspomniała również o detalach wykończeniowych na placu zabaw mieszczącym się na Osiedlu Słonecznym w Więcborku w postaci umieszczenia na murze np. kolorowego graffiti. W tym celu wystąpiła do właściciela o wyrażenie zgody na jego wykonanie.

Zdaniem Przewodniczącego RM regulamin stanowić będzie również asekurację dla Gminy w   razie wystąpienia na terenie placu zabaw jakiegoś wypadku.

Więcej głosów w tej kwestii nie było więc przystąpiono do zaopiniowania.

 W tym momencie na sali przebywało 5 członków komisji, 2 radnych przebywało poza salą obrad.

Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały głosowało - 5 radnych

 


d) w sprawie sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości położonych w Więcborku na Osiedlu Piastowskim.

Uchwała dotyczy sprzedaży 2 działek:
* Nieruchomości niezabudowanej oznaczonej numerem geodezyjnym 177 o powierzchni 0,1903 ha położonej w Więcborku na ulicy Pomorskiej. Z wnioskiem o kupno wystąpili państwo Przybyłowscy.
* Nieruchomości niezabudowanej oznaczonej numerem geodezyjnym 514/16 o powierzchni 0,1251 ha położonej w Więcborku. Z wnioskiem o kupno wystąpił p. Mateusz Mrozinski, który chce zasiedlić działkę znajdującą się obok domu rodziców.


Uwag nie było, przystąpiono więc do zaopiniowania projektu uchwały.

Opinia  Komisji jednomyślnie pozytywna

 

e) w sprawie sprzedaży użytkownikowi wieczystemu nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste.


Przedmiotem uchwały są dwie działki:
* nieruchomość zabudowana oznaczona numerem geodezyjnym 208/2 o powierzchni 0,1500 ha oddana w użytkowanie wieczyste, położona w Zakrzewku gm. Więcbork. Z wnioskiem wystąpiła p. Grażyna Kamińska, która prowadzi tam działalność handlową.
* Nieruchomość zabudowana oznaczona numerem geodezyjnym 254/1 o powierzchni 0,0532 oddana w użytkowanie wieczyste, położona w Więcborku obręb 2. Nieruchomość należy do Banku Spółdzielczego w Więcborku

Kierownik referatu wskazał ponadto, iż zgodnie z art. 32 ust. 1 oraz art.37 ust. 2 pkt 5 nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu w drodze bezprzetargowej.

Radna Barbara Bury pytała jak długo p; Kamińska użytkuje lokal.

Pan Bąk odparł, że w przypadku obiektów handlowych przekazanie na własność nie może nastąpić w drodze decyzji tylko sprzedaży.

Radny Piotr Węgrzyn pytał dlaczego uchwała dotyczy dwóch działek, kiedy może zdarzyć się tak, że tylko jedna z nich zostanie uchwalona.

Nie ma przeszkód, by je ewentualnie rozdzielić – odparł p. Bąk.

Przewodniczący Komisji zapytał, czy lokal w Zakrzewku jest wykupiony.

Tak, ale nie ma uregulowanych spraw gruntowych – stwierdził p. Bąk.

Radny Roman Mroczkowski włączając się do dyskusji uznał, że radni powinni być bardziej elastyczni i osobom które wykupiły lokale umożliwić ostateczne uregulowanie spraw własnościowych.

To stwierdzenie zakończyło dyskusję i przystąpiono do zaopiniowania uchwały.

Opinia komisji jednomyślnie pozytywna.


f) w sprawie zamiany działki położonej w Więcborku stanowiącej własność Gminy Więcbork.

W związku ze zmianą pierwotnego przeznaczenia działki /działka budowlana / wykupionej przez p. Sikora z Pęperzyna II, na tereny zielone – plac zabaw boisko, zaszła konieczność zrekompensowania tym Państwu strat poprzez zaoferowanie innej działki mieszczącej się przy Szlaku Bursztynowym.

Przewodniczący Komisji pytał o koszty zamiany działek.

Wpierw wszystkie koszty pokrywa Gmina, następnie jest to rozliczane w akcie notarialnym – wyjaśnił p. Bąk.

Więcej uwag nie zgłoszono. Przystąpiono więc do głosowania.


Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.

W  dalszej części obrad, w sprawach różnych radna Barbara Bury zgłosiła fakt  wyjątkowego, jej zdaniem, niedbalstwa prac wykonywanych przez ZGK na ulicy Brzozowej w Więcborku. Pozostawione dziury w asfalcie i „śmieci”  będące efektem poszukiwań kanalizacji sanitarnej nie tylko odstraszają widokiem ale stanowią poważne zagrożenie i utrudnienie w ruchu drogowym. Niedopuszczalnym jest żeby nie było dziś osoby odpowiedzialnej za taki stan rzeczy.

Burmistrz odparł, że temat jest mu znany. Sugerował jednak podejście do tematu bez zbędnych emocji. Obiecał też, że osobiście zbada sytuację.

Radny Roman Mroczkowski uznał, że dyskusja ta jasno wskazuje na ewidentną nieodpowiedzialność ludzi i z ich niekompetencji należy wyciągnąć konsekwencje.

Przewodniczący RM proponował, by sprawę tą załatwić „u źródła” tj. w Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

Radny Marian Błażejewski zwrócił uwagę na pieńki drzew pozostałe po wichurze jaka przeszła nad Runowem i okolicami, które leżą na polach. Zastanawiał się, czy naprawdę nie ma osoby zainteresowanej aby to zebrać.

Burmistrz Więcborka powiedział, że Zarząd Dróg Wojewódzkich ma człowieka , który zainteresowany jest zabraniem pieńków. Problem jednak w tym, że są one bardzo ciężkie i wymagany jest specjalny sprzęt do ich uprzątnięcia.
Radny Stanisław Piłka poruszył temat klęski suszy i gradobicia pytając, czy w tym względzie Burmistrz wystąpił o jakieś dofianasowanie z Województwa bądź, czy rozważył możliwość umorzenia np. ostatniej raty podatku rolnego.

Na dziś z tego co wiem z Województwa przewidziana jest pomoc socjalna o wartość 1.000 zł na gospodarstwo. Wystąpiły jednak pewne kłopoty z wyceną, gdyż najpierw wystąpiła susza, potem zniszczeń dokonało gradobicie i w protokółach szkód wystąpiły  niejasności, które należy wyjaśnić – powiedział Burmistrz.

Radny Piłka pytał też, czy są jakieś rozwiązania w sprawie umorzenia podatku p. Ormińskiej.

Burmistrz powiedział, że po rozeznaniu sytuacji na miejscu i rozmowach z p. Skarbnikiem stwierdza, że po pierwsze umorzenie podatku nie jest sprawą prostą, po drugie w tym konkretnym przypadku sytuacja nie wygląda aż tak krytycznie i działania ubiegającej się o umorzenie są trochę na wyrost.

Niemniej jednak, jak zauważył radny Piłka, dyskusja w kwestii podatków na pewno powróci z uwagi na niskie plony związane z klęską suszy. Poszkodowani rolnicy na pewno lawinowo będą składać wnioski z prośbą o umorzenie podatku i wówczas
z tym  zagadnieniem trzeba będzie zmierzyć się ponownie.

Burmistrz uznał, że w tym przypadku należałoby wypracować pewien system tj. pewne zasady odstąpienia lub zmniejszenia podatku nie zaś wprowadzać działania doraźne.

Trudno będzie w tym przypadku wypracować jakiś system z uwagi na fakt, iż podatki umarza się na wniosek – stwierdził radny Węgrzyn.

Tym akcentem zakończono obrady.


Prot. I. Mrozek

 

                                                       Przewodniczący Komisji

                                                        /-/    Stanisław Piłka
 

 


Wytworzył: SO (2 września 2008)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (2 września 2008, 07:45:16)

Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (12 sierpnia 2009, 10:47:33)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 977

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij